Hedvábné látky, jako jsou šifon, serž, žoržet, satén, krepdešín,  ponžé nebo hedvábné plátna můžete nosit do čistírny, ale  můžete si je také vyprat sami doma za dodržení těchto  pravidel. 

Praní v ruce

Ve vlažné vodě (25–30°C) rozmíchejte menší množství  pracího prostředku na hedvábí nebo tekuté mýdlo na ruce.  Oděv nebo látku ponořte do této lázně a nechejte asi 15–30 minut namočené. To ale pouze v případě, že látka je jednobarevná, bez vzoru. Potom jemně promáchejte – nemačkejte, nedrhněte. Vyměňte vodu za čistou (ale stejné teploty) a opět opatrně vymáchejte. Nepoužívejte aviváž – zanechává na povrchu vláken film a snižuje jejich prodyšnost a schopnost přijímat vlhkost a také se tím ničí životnost vláken. Pokud je látka vzorovaná, buďte obzvlášť opatrní a vyhněte se delšímu ponechání látky ve vodní lázni, barvy by Vám mohly do sebe zapustit. Vždy je nejlepší provézt zkoušku předem na odstřižku z látky.

Praní v pračce 

Praní je možné na šetrný program, který napodobuje ruční praní při maximální teplotě (30°C). Na nových pračkách je i přímo program na praní hedvábí. Ždímání buď vypněte, nebo nastavte na co nejmenší otáčky (max. 300-400).  Pamatujte, že hedvábí v mokrém stavu ztrácí většinu své pevnosti a ždímáním byste jej poničili.

Sušení

Vypraný kus rozložte na suchý ručník a zarolujte, přebytečná voda se vsákne do ručníku. Dosušte rozložené na ploše.  

Žehlení

Žehlete ještě před úplným doschnutím, ale ne zcela mokré!!! Na žehličce nastavte teplotu určenou pro žehlení hedvábí, ideální je použít speciální kryt na žehličku, díky které žehlička lehce klouže po látce. Napařování Vám může žehlení zkomplikovat. Zaschlé kapky vody Vám můžou na látce udělat skvrny a museli byste celou látku nebo oděv znovu celý namáčet.

Pouze chemické čištění 

Ale přesto jsou i takové látky, které nikdy nepereme ve vodě a to je hlavně dupion (šantung), taft, dyšes a organza nebo organtýn. Látka zcela změní své vlastnosti. Látky změknou a taft již nebude taftem, ale vlajícím materiálem. Dupion, ještě když je šanzánový, tak změní barvu a také změkne.